Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > Tipy na výlety > Tipy na výlety

Tipy na výlety


Zobrazeno 49 položek
  • Adolfov

    Adolfov je horská ves a základní sídelní jednotka obce Telnice v Ústeckém kraji, rozprostřená na hřebenu východních Krušných hor ve výšce 750 m n. m., přibližně 1 km jihovýchodně od státní hranice s Německem.


  • Altenberg

    Altenberg je lázeňské město na východě Saska, na hranici s Českou republikou, nedaleko Cínovce, ve východní části Krušných hor. Nejvyšším bodem je hora Kahleberg, odkud je možné pozorovat celé město s okolím. Oblast spadá do zemského okresu Saské Švýcarsko-Východní Krušné hory...


  • Cínovec

    Cínovec je horská osada v Krušných horách, v okrese Teplice v Ústeckém kraji, ležící na státní hranici České republiky s Německem v nadmořské výšce 835 metrů. V roce 2011 zde trvale žilo 123 obyvatel, osada je administrativní součástí města Dubí. Dnešní Cínovec tvoří dřívější osada Zadní Cínovec.


  • Děčínský Sněžník

    Na vrcholu naší největší stolové hory stojí již od roku 1864 krásná kamenná rozhledna. Byla vybudována pro zeměměřičské účely. Brzy však začala lákat k návštěvě i turisty.


  • Drážďany

    Drážďany jsou zemské hlavní město Svobodného státu Sasko. Město, v němž žije přibližně 555 tisíc obyvatel, disponuje postavením městského okresu. Drážďany jsou druhým největším městem Saska a jako sídlo zemské vlády, zemského sněmu, jakož i dalších úřadů, je toto velkoměsto saským politickým centrem


  • Ferrata Děčín

    Pastýřská stěna v Děčíně je nejdelší ferratou v České republice a zároveň nabízí i nejvíce způsobů, jak stěnu zdolat. Také jde o jedinou ferratu, která se nachází v centru města, což není zcela běžné ani v evropském měřítku.


  • Horolezecký památník

    Památník na horolezce z našeho regionu, kteří zahynuli při horolezeckém sportu. Odhalen byl 5. září 2015. Nachází se blízko turistické cesty z Tisé do Ostrova v oblasti zvané "Himmelreich". Každoročně se zde scházejí návštěvníci v době dušičkových svátků na vzpomínkové mši.


  • Hrad Střekov

    Zřícenina gotického hradu ze 14. stol., rozšířeného v 16. stol. Václavem Popelem z Lobkowicz. Za třicetileté války zpustošen, od 17. stol. opuštěn. Romanticky upraven v 19. stol. na výletní místo.


  • Hraničníky – Ostrov

    Trojice sporných lesů. U zemské hranice mezi Rájcem a Sněžníkem se v minulosti nacházela trojice sporných lesů: Grosse Kriegholz (Velký sporný les, též Starý), Das alte Kriegholz, mezi Ostrovem a Rájcem), Kleine Kriegholz (Malý sporný les mezi Ostrovem a Sněžníkem)...


  • Hrobka rodiny Botschen

    Jedna z prvních secesních staveb v okolí. Majitel manufaktury na výrobu sametu v Libouchci Friedrich Wilhelm Botschen nechal v letech 1899 - 1900 na výšině nad obcí postavit rodinnou hrobku ve formě secesní kaple s věží. Vlastní pohřebiště bylo umístěno v jejím suterénu.


  • Hřensko

    Hřensko je výchozím místem pro výlety na Pravčickou bránu, největší přírodní skalní most na našem kontinentu a do soutěsek řeky Kamenice, kde je možné absolvovat projížďku na lodičkách s výkladem převozníka.


  • Jezero Milada

    Milada je rekultivační jezero vytvořené v těžební jámě hnědouhelného Dolu Chabařovice v místě bývalých obcí Lochočice, Otovice, Tuchomyšl, Zalužany a Vyklice. Má rozlohu 252,2 ha, průměrnou hloubku 15,5 m a maximální hloubku 24,7 m. Objem vody činí 35 601 000 m³.


  • Kačák (Mlýnský rybník)

    Byl vybudován v polovině 18. století jako zásobárna vody pro dva mlýny. Jmenoval se "Mlýnský". Po zrušení mlýnů se rybník v roce 1965 přebudoval na rekreační místo jako náhrada za rybník "Cihlák", který zabrala armáda. Tehdy se vžil dnešní název "Kačák".


  • Kaple v Rájci

    Kamenná kaple je zachycena na mapách již roku 1715. Jelikož v takto malé obci kostel neměli, zastupovala jej kaple, jež se poprvé objevila na zeměměřických plánech již v roce 1600 naproti hostinci u hranic. Sloužila svému účelu až do roku 1945, potom byli místní obyvatelé odsunuti.


  • Komáří vížka

    Rozhled z Komáří vížky je jeden z nejkrásnějších v Krušných horách.


  • Kříž u mlýna

    Pískovcový kříž s plechovou malovanou siluetou Krista. U původní silnice na konci Ostrova byl zbudován na místě zničené kapličky v roce 1819.Vysvěcen byl (spolu s křížem na tzv. Fechtplane) 8. října 1820 a pečovat o jeho stavební stav se zavázala reverzem z 56. 11. 1835 obec Ostrov.


  • Lázně Bad Schandau

    Termální lázně Toskana otvírají své brány a umožní Vám ponořit se do jiného světa, do světa světla, vody a zvuků. Díky celistvé koncepci terapie je dosaženo harmonizace těla a ducha.


  • Město Pirna

    Pirna je velké okresní město na Labi, v německé spolkové zemi Sasko, na železniční trati mezi Drážďany a Děčínem. Historické město má přibližně 38 tisíc obyvatel, řadu středních škol a mnoho památek. Pro turisty je vstupní branou do Českosaského


  • Milešovka

    Milešovka je nejvyšší horou Českého středohoří, která nabízí jedny z nejkrásnějších výhledů.


  • Osada Rájec

    Kamenná kaple je zachycena na mapách již roku 1715. Jelikož v takto malé obci kostel neměli, zastupovala jej kaple, jež se poprvé objevila na zeměměřických plánech již v roce 1600 naproti hostinci u hranic. Sloužila svému účelu až do roku 1945, potom byli místní obyvatelé odsunuti.


  • Ostrov

    Ostrov - Eiland 450 - 455 m.n.m.. Osada severně od Tisé. Nalézá se na konci dlouhého údolí "Bielatalu". Ostrov byl již v 16. a 17. století takovou „průmyslovou zónou“ oblasti. Byly zde hamry, kovárny, pily, obilný mlýn, těžil se kámen, obživě sloužily i louky, pole.


  • Památník padlým

    Nad hřbitovem je umístěn pomník padlým v první světové válce, do Tisé se z ní nevrátilo 81 mužů. Pomník byl odhalen 8. září 1929. Po roce 1945 byl poničen a po dlouhou dobu nebyl upravován.


  • Pevnost Königstein

    Pevnost Königstein – jedna z největších horských pevností v Evropě – leží uprostřed Labských pískovců na stolové hoře Königstein nad stejnojmennou obcí na levém břehu Labe v zemském okrese Saské Švýcarsko-Východní Krušné hory.


  • Pramen v Ostrově

    Zázračný omlazující pramen. Vlevo od cesty podél hranice směrem do Saska vyvěrá pramen. Jeho voda je prý "zázračná", omlazující. Německý název byl "Zehrbrunn", což volně přeloženo znamená "pramen života".


  • Rybník Cihlák

    Rybník Cihlák založený již za rytířů z Bünau k hospodářským účelům. Svou rozlohou (cca 4ha) je největší v okolí. Dříve zde poblíž stával hrad Schönstein, zničen ve třicetileté válce. V první polovině minulého století zde panoval čilý ruch, rybník fungoval jako přírodní koupaliště.


  • Selská cesta

    Značená okružní cesta dlouhá 2,5 km. Trasa po obnovené cestě s výhledy na obec Tisou a skalní útvary Tiských stěn. Na historických místech trasy se nachází čtyři informační tabule.


  • Skalní most Bastei

    Bastei je skalní útvar s vyhlídkovými plošinami v Saském Švýcarsku na pravém břehu Labe mezi lázeňským městečkem Rathen a městem Stadt Wehlen. Je to jedna z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Saském Švýcarsku.


  • Smírčí kříž

    Poslední dochovaný smírčí kříž. Z několika smírčích křížů v okolí zůstal zachován jako jediný u silnice v části Nový Libouchec. Byl zbudován v blízkosti bývalé zájezdní hospody, kde byl údajně zavražděn a okraden potulný mastičkář. Pískovcový klínový kříž má z obou stran vryt letopočet 1626.


  • Státní hrad Házmburk

    Hazmburk je čedičový vrch východně od obce Klapý, 3,5 km severozápadně od města Libochovice. Na jeho vrcholu se nachází stejnojmenná hradní zřícenina.


  • Turistická chata

    Chata byla postavena v roce 1926. Předtím zde dole u silnice od roku 1908 stával stánek s občerstvením zvaný "Jenseits" - "Na druhé straně". V jídelnách jsou fragmenty malby znázorňující veselé lovecké výjevy. Obrazy vytvořil věhlasný akademický malíř Franz Gruss /1891 - 1979/.


  • Větruše

    V Ústí nad Labem můžeme zavítat k zámečku Větruše. Nalézá se na kopci po levém břehu řeky Labe v nadmořské výšce 227 metrů. K zámečku se lze dostat pěšky, autem nebo lanovkou, která vyjíždí z obchodního centra Forum každých 15 minut. Jízda lanovkou by pro děti mohla být zajímavým zážitkem.


  • Vodní nádrž Fláje

    Vodní nádrž Fláje je údolní nádrž, jež vznikla za unikátní pilířovou přehradou, která je jediná svého druhu v Česku.


  • Vyhlídka Belvedér

    Nejstarší a jednou z nejhezčích upravených vyhlídek v Národním parku České Švýcarsko je vyhlídka Belvedér. Je z ní krásný výhled do 130 m hlubokého kaňonu řeky Labe a na stolové hory Zirkelstein a Kaiserkrone na německé straně hranice.


  • Vyhlídková věž Růženka

    Nová vyhlídková věž s poetickým názvem Růženka je veřejnosti přístupná od jara 2018 na kopci Pastevní vrch (402 m.n.m.), v katastru obce Růžová. Obec Růžová se nachází 8 km od obce Hřensko - hraničního přechodu s Německem. Přes Pastevní vrch (402 m.n.m.) vede také naučná stezka.


  • Zámek Děčín

    Děčín je hrad přestavěný na zámek v Děčíně na pískovcové skále na pravém břehu Labe nad soutokem Labe a Ploučnice. Prvním opevněným sídlem na skále bývalo nejspíše raně středověké hradiště. Ve třináctém století na jeho místě vyrostl gotický hrad.


  • Zoo Děčín

    Zoo Děčín, plným názvem Zoologická zahrada Děčín – Pastýřská stěna, je zoologická zahrada nacházející se na okraji města Děčín v severozápadní části města Podmokly a svou rozlohou se řadí k menším zoologickým zahradám v České republice. Rozkládá se na vrchu Pastýřská stěna...


  • Zwergloch

    Přírodní puklina na státní hranici SRN – ČR. U hraničníku 20/15 byla zmiňovaná ve všech historických hraničních protokolech jako významný orientační bod. Je zmiňována již na nejstarší známé mapě okolí Ostrova (Oeder – Zimmermann, 1614 – 1634). Prý kdysi sloužila i jako pašerácký úkryt.


  • Železná cesta

    Pozůstatky po těžbě železné rudy. V okolí Ostrova se nachází několik míst, s patrnými pozůstatky po těžbě železné rudy. Cesta sloužila pro dopravu železných výrobků z hamrů v Ostrově, vedla směrem na Rájec, na vrcholku kopce pak odbočila do Saska. Dodnes se zde občas nalézají železné úlomky.


Zobrazeno 49 položek